Czy można samodzielnie nauczyć się projektowania stron internetowych?

Projektowanie stron internetowych jest dziś bardzo pożądanym fachem. Ten, kto umie zaprojektować ciekawą, funkcjonalną stronę w dowolnym języku programowania, z pewnością nie musi obawiać się braku pracy. Do tego zawód ten jest dobrze opłacalny. Nic dziwnego, że zainteresowanie nauką projektowania stron internetowych jest tak duże.

Nauka projektowania to proces

Dróg do nauczenia się projektowania stron internetowych jest wiele. Każdy, kto osiągnął w tej umiejętności jakiś poziom, wie, że wymagało to wiele zaangażowania, wysiłku i dyscypliny – a nauka ta w rzeczywistości nigdy się nie kończy i wymaga stałego rozwoju. W branży tak płynnej, jak programowanie, wiele obszarów stale się zmienia, pojawiają się nowe zagadnienia, w których trzeba się orientować. Zatem podjęcie decyzji o nauce projektowania stron to nie decyzja jednorazowa, a postanowienie o stałej gotowości do rozwoju.

W nauce programowania nie ma nic wyjątkowego – jest to po prostu dziedzina jak każda inna, która z początku może być kompletną nowością, wywołującą nawet lęk. Ale nauka polega zgoła na tym samym – zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Można ją potraktować na przykład jak naukę dowolnego języka obcego. Tak jak by poprawnie skonstruować zdanie w języku angielskim potrzebujemy odpowiedniego zasobu słów oraz wiedzy o tym, jak je wykorzystać, tak i w tworzeniu stron internetowych musimy wiedzieć, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy kodu.

Lepiej samodzielnie czy w szkole/na kursie?

Pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych można stawiać samodzielnie lub w szkole projektowania. Co wybrać? Tu znów warto odwołać się do przykładu nauki języka obcego. Kto z nas nie zna choć jednej osoby, która była na kursie języka i ostatecznie z niego zrezygnowała, twierdząc, że niczego się nie nauczyła? No cóż – czy to wina lektora, czy samego uczącego się, nie jest najważniejsze. Liczy się to, że kurs okazał się nieefektywny. Z drugiej strony jest wiele osób, które samodzielnie uczą się języka, powtarzają nowe słówka i konstrukcje zdaniowe. I tak właśnie może przebiegać też samodzielna nauka tworzenia stron internetowych.

Zastanawiając się więc czy wybrać kurs, czy samodzielną naukę, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy do nauki potrzebny nam solidny “bat”? A może wystarczy nam własnej dyscypliny, by każdego dnia, krok po kroku poświęcać czas na naukę nowych zagadnień projektowania? Tu też nie ma jednej odpowiedzi, jednak pewne jest, że dla każdego jedna z tych dwóch dróg na pewno będzie odpowiednia.

Jak najlepiej zacząć?

Jeśli decydujemy się na samodzielną naukę, możemy kupić lub wypożyczyć książki z interesującym nas językiem programowania. A najlepiej informacji szukać po prostu w sieci, bo są najświeższe i do tego zwykle darmowe.

Na forach internetowych poświęconych projektowaniu stron, na blogach osób, które same zdobywały tę umiejętność, aż roi się od wskazówek i przydatnych informacji. W wielu serwisach znajdziemy nawet darmowe kursy, które przydadzą się szczególnie tym, którzy lubią niektóre informacje mieć podane na tacy. Od tego trzeba zacząć i… po prostu zagadnienie po zagadnieniu – budować.