Jak zostać projektantem stron internetowych?

Jak pokazują dane rynkowe, z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na informatyków, programistów czy projektantów serwisów internetowych. Nic dziwnego, że zainteresowanie tymi dziedzinami jest ogromne. Wielu młodych ludzi planuje uczyć się języków programowania, by móc w przyszłości cieszyć się dobrymi zarobkami i pracą dostępną na każdym kroku.

Programista czy web designer?

Interesując się nauką języków programowania warto przemyśleć, czym chcemy się zajmować. Rozróżnienie front-endu i back-endu nie jest jedynie sprawą teoretyczną, o co niekiedy sprzeczają się back-endowcy. Są oni przekonani – i nie jest to niezgodne z prawdą – że tworzenie całego zaplecza dla budowy strony internetowej wymaga większej wiedzy i jest tworzeniem tejże strony całkiem od podstaw. Z kolei front-endowiec zajmuje się niejako “wykończeniem” i graficzną oprawą serwisu. Jednocześnie programiści uważają, że projektantów stron internetowych niesłusznie zamiennie nazywa się właśnie “programistami”, bo tworzenie stron www jest dużo węższą “działką”. Inaczej mówiąc: każdy programista może być projektantem stron internetowych, ale nie każdy projektant stron jest programistą. To tyle w temacie kwestii “spornych”, które warto mieć na uwadze planując przyszłość web designera.

Jak nauczyć się projektować strony internetowe?

Prawdą jest, że w gronie informatyków i programistów wielu to samoucy. Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na ten temat, w której dodatkowo liczyć można na mnóstwo cennych – choć bezpłatnych – porad od osób, które już wcześniej zaczęły naukę. Na ich blogach czy kanałach w mediach społecznościowych znaleźć można przydatne wskazówki dla początkujących.

Od strony praktycznej nauka projektowania stron internetowych to przede wszystkim skupianie się na najnowszych rozwiązaniach i programach. Tych najważniejszych (i nadal stosowanych) jest kilka, m.in. (X)HTML, XML, PHP, Ruby, CSS, jQuery, Java Script, C#, Flash czy MySql. Osoba początkująca może dostać oczopląsu, ale z czasem okazuje się, że języki te w pewien sposób się uzupełniają. Przykładowo nawet tworząc stronę w PHP, trzeba umieć HTML. Najlepsze strony tworzy się z użyciem kilku języków. Ale tym na pewno nie wolno się zrażać. Od czegoś trzeba zacząć, a to, który z języków wybierzemy, nie ma większego znaczenia.

Przez praktykę do projektowania

Każdy z aktywnych twórców stron przyzna, że już od samego początku trzeba po prostu projektować – nawet metodą prób i błędów. Najlepiej wybrać sobie jakieś proste zadanie – np. zaprojektowanie własnego bloga – i ustalić, czego nam potrzeba do realizacji. Dzięki temu przestajemy skupiać się na lęku przed ilością materiału, a zamiast niego projektujemy i koncentrujemy się na wykonaniu swoich założeń. To pomaga przełamać psychologiczną barierę.

Każdy z problemów, który napotkamy na drodze, próbujemy rozwiązać na bieżąco. Nie wiemy, jak pociąć stronę? Szukamy o tym informacji i uczymy się tego. Mamy już pocięty projekt, chcemy stworzyć menu serwisu – szukamy, jak je zbudować. I tak, krok po kroku, zauważymy, że coś udało się nam wreszcie stworzyć. A to jest najlepszy motywator do dalszej pracy, bo nic tak nie dodaje chęci, jak pierwsze rezultaty własnej nauki.